Kalp Hastalıkları Konuşuldu
Kalp Hastalıkları Konuşuldu
  • 5.05.2016
Sağlık Rehberi programına konuk olarak katılan Yardımcı Doçent Doktor Osman Kayapınar, son dönemlerde sağlıksız beslenmenin ve sigara kullanımının artması gibi nedenler ile ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Sağlık Rehberi programının bu haftaki konuğu Düzce Üniversitesi Kardiyoloji ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Kayapınar idi. Kişilerin sağlıklı beslenmelerine dikkat etmemesi, sigara kullanımının artması gibi nedenlerden dolayı oluşan kalp hastalıklarının konuşulduğu programda Aydınpınar, kalp ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

DÜZCE'DE KARDİYOLOJİ YETERLİ

Düzce'de kardiyoloji alanının yeterli olduğunu söyleyen Kayapınar, Türkiye'nin her yerinde uygulanan tedavi yöntemlerinin Düzce'de de uygulandığını söyledi. Kayapınar, insanların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemesi, sigara kullanımının ve madde kullanımının artmasından dolayı kalp hastalıklarının da arttığını belirtti, Düzce'de de bu nedenden dolayı kalp rahatsızlıklarının fazla göründüğünü ifade etti.

Kayapınar, Düzce'de kardiyoloji kesinlikle yeterli. Dünyanın her yerinde yapılan şeyi biz burada yapabiliyoruz. Hastaların kardiyoloji alanında başka bir doktor aramalarına gerek yok. Türkiye genelinde beslenme alışkanlıkları sigara alışkanlıklarımız çok yaygın. Gençlerde yeni yeni gelen madde bağımlılıkları da fazla.18 yaşında kalp krizi geçiren çocuklar olabiliyor. Düzce beslenme alışkanlıkları, spor alışkanlıkları olmayan bir yer. Düzce'de ileri yaş insanlarda fazla. Ortalama yaşama süresi Düzce'de biraz daha uzun. Dolayısıyla yaşlı hasta sayısı biraz daha fazla. O yüzden Düzce'de bu hastalık var' dedi.

KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİ EDİLİYOR

Damar tıkanıklığı olan hastalara baktıklarını söyleyen Kayapınar, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, kalp kapağı gibi hastalıkları tedavi ettiklerini söyledi.

Kayapınar, biz damar tıkanıklığı hastalarına bakıyoruz. Onun dışında kalp yetmezliği hastaları tedavi ediliyor. Ritim bozukluklarına rahatlıkla tedavi edebiliyoruz. Doğumsal kalp kapağı hastalıklarına müdahale edebiliyoruz. Bir çok müdahale yapılıyor ama SGK'nın sınırlandırdığı bazı işlemler dışında bir çok işlemi burada yapabiliyoruz şeklinde konuştu.

GÖĞÜS BÖLGESİNDEN BAŞLAR

Kroner Anter hastalığını kalp damarlarının tıkanması olarak tanımlayan Kayapınar, bu hastalığın nefes darlığı ve göğüs hastalıkları ile ortaya çıkabileceğini söyledi ve bu ağrıların egzersiz esnasında ortaya çıktığını istirahat sırasında geçtiğini belirtti.

Kayapınar, kroner anter hastalığı, bazı risk faktörleri ve yaş ile birlikte kalbi besleyen damarların zamanla tıkanmasıdır. Bu hastalık nefes darlığı ile göğüs hastalığı ile ortaya çıkabilir ya da bizim hiç istemediğimiz kalp krizi ile de ortaya çıkabilir. Korner anter hastalığı için sonuç olarak, kalbi besleyen damarların zamanla değişik faktörler ile tıkanması da denilebilir. Kalp ağrısı dediğimiz göğüs ağrısı egzersiz ile başlar. Göğüs bölgesinden başlar sol omuza kola kadar yayılabilir, çeneye yayılabilir, sırta da yayılabilir. Özelliği ise egzersiz esnasında gelir istirahat esnasında gider  dedi.

HASTALIĞIN İLERLEMESİ ENGELLENİYOR

Bu hastalığın ilerlememesi için stent uygulaması ve ilaç tedavisi yaptıklarını ifade eden Kayapınar, stent ve ilaç ile tedavi edilemeyen hataları cerrahiye yönlendirdiklerini ve en sonun da ise baypast ameliyatı yaptıklarını söyledi.

Kayapınar, kroner anter hastalığının ilerlemesini engelleyebiliyoruz. Eğer tıkanıklar belirli bir yüzdeyi aştıysa stent uygulayarak tedavi edebiliyoruz. İlaca uygun hastalar oluyor sadece ilaçla tedavi ediyoruz. Stent veya ilaç ile tedavi edilemeyen cerrahiye vermek zorunda kaldığımız hastalar oluyor. Baypas da bunun için bir tedavi yöntemidir ifadelerini kullandı.

YAŞAM TARZINDA DEĞİŞİKLİĞİ VURGULUYORUZ

Hastalara stent taktıktan sonra hastaların yapması gerekenleri anlatan Kayapınar, hastalara ilaçlar verdiklerini ve hastaların yaşam tarzını değiştirmelerini istediklerini söyledi. Hastaların düzenli spor yapmaları ve sigarayı muhakkak bırakmaları gerektiğinin altını çizen Kayapınar, hastalarını bu iki hususa dikkat etmedikleri gerektiğini ifade etti. Kayapınar, hastaların ilaçlarını kesinlikle aksatmamaları gerektiğini de vurguladı.

Kayapınar, hastalara stent taktıktan sonra stentlerin tıkanmaması için ilaçlar veriyoruz ve önerilerde bulunuyoruz. Öncelikle yaşam tarzı değişikliğini vurguluyoruz. Düzenli ve sürdürülebilir spor diyoruz. Haftanın beş günü yapabileceği ve her yaştan insanın yapabileceği sporlar öneriyoruz. Onun dışında sigarayı bırak diyoruz. Hastalar buna pek dikkat etmiyorlar ama verdiğimiz ilaçları kullanıyorlar. Hastalara stent tıkanmasın diye verdiğimiz ilaçlar var. Bu ilaçları bir gün bile aksatmalarını istemiyoruz. Çünkü stent neticede yabancı bir cisim ve o ilaçları bıraktığı zaman tıkanabilir. Tekrar oraya pıhtı oturabilir dedi.